Zdravá pokožka hlavy = krásné vlasy!

Dříve než se budeme věnovat pokožce hlavy, vzpomeňme si na ruce. Naše ruce jsou kvůli častému mytí neustále namáhány. I bez zvětšení pod mikroskopem vidíme, jak je kůže suchá, vrásčitá, popraskaná nebo dokonce červená a podrážděna. Proto přirozeně reagujeme tím, že naše ruce začneme hýčkat. Nanesete na ně krém, dopřejete jim odpočinek a necháte je přeš noc regenerovat. Pokud ruce přetěžujeme příliš dlouho, může dojít k závažnějším, bolestivým a nepěkným následkům. A teď upřímně: Vaše pokožka hlavy je stejně vystresovaná a namáhaná a potřebuje také péči a regeneraci. 

I pokožka hlavy potřebuje rovnováhu 

Z výzkumů již léta víme, že na pokožce hlavy působí mnoho mikrobů, zejména bakterií, ale také plísní a virů. Vědecky se tomu říká mikrobiom. Pokud je tento ekosystém zdravý, "dobré bakterie" vykonávají svou práci a vytvářejí vyvážené klima pro dobrý růst vlasů a krásné vlasy. Zdravý mikrobiom však mohou narušit negativní faktory: 

  • Teplo nebo teplá voda
  • Jakákoli forma tepelného stylingu, například fénování
  • Chemikálie
  • Nesprávná a nadužívaná kosmetika
  • Prací prostředky a zejména změkčovadla 
  • Vlivy vnějšího prostředí
  • Klimatizované místnosti
  • Mechanické vlivy, jako je příliš intenzivní rozčesávání, časté škrábání, příliš suché tření ručníkem

A to i zdravý životní styl a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a balanc mezi pracovním a soukromým životem má také pozitivní vliv na mikrobiom vlasové pokožky.  

Pokud pozorujete , že začínáte mít matné, slabé vlasy, mastné a zplihlé vlasy, nebo dokonce i zatuchlý zápach, svědění pokožky hlavy, lupy (lišeje) nebo vypadávání vlasů: přirozený ekosystém pravděpodobně není v rovnováze. Proti tomu je třeba zakročit, protože zdravá pokožka hlavy zároveň podporuje zdravé vlasy a rovnoměrný růst vlasů s jejich minimálním vypadáváním.  

Přírodní posílení mikrobiomu pokožky hlavy 

Stejně jako ruce potřebuje pokožka hlavy odpočinek a ochranu před vším, co ohrožuje její ekosystém. Jedním z nejdůležitějších kroků k nápravě je méně časté mytí. Pokud máte zdravou pokožku hlavy, obejdete se bez každodenního mytí vlasů. Dobrý fén odvede perfektní práci při nízkých teplotách. A v každém, opravdu v každém případě by měly být produkty péče vysoké kvality a s přírodním složením. Plast do šamponů a kondicionérů nepatří. Nepatří ani do světových oceánů, jejichž ekosystémy jsou ohroženy. 

Pokud je stav mikrobiomu tak špatný, že vlasy vypadávají, potřebuje pokožka hlavy účinnou podporu, aby se mohla sama regenerovat. V mnoha studiích se nám podařilo prokázat pozitivní účinky naší patentované účinné látky MKM24, která je obsažena v růstových sérech Natucain na vlasy, řasy a obočí. Na základě technologie kmenových buněk jsme získali MKMS24 z výtažků z bambusu, tymiánu a čočky. Sérum působí na pokožku hlavy přímo u kořínků vlasů a dodává jim živiny potřebné pro rychlý a silný růst. MKMS24 může fungovat o to lépe, pokud je mikrobiom také zdravý a neporušený. Protože pokud je půda zdravá a úrodná, může dobře růst i tráva (obrazně řečeno). 

Během mikroskopického zkoumání vidíme kvalitu mikrobiomu a můžeme podle toho přesně sledovat změny. Různé studie také ukazují, že lázeňské procedury v termální vodě mají pozitivní účinek. Proč? Protože zde žijí tzv. termofilní bakterie, které mohou obnovit rovnováhu mikrobiomu pokožky hlavy.  

Dalším přírodním způsobem, jak posílit pokožku hlavy a s ní i růst vlasů, je přírodní vlasové sérum. Přípravek na růst vlasů se sílou bambusu, tymiánu a čočky stimuluje vlasy u kořínků a podporuje jejich růst. To snižuje vypadávání vlasů a zajišťuje hustší vlasy. 

Pohled do mikroskopu je pro mě vždy novou cestou do světa ekosystémů a proto mohu říct: vidím něco, co vy nevidíte. 

Vaše Steffi